Statystyki

  • Odwiedziło nas: 42786437
  • Do końca roku: 225 dni
  • Do wakacji: 32 dni

Kontakt

62-600 Koło, ul. Poniatowskiego 22

tel. 63 2720398

e-mail: sp2kolo@wp.pl

Certyfikaty NASA dla uczniów Gimnazjum nr 3 w Kole

           W ramach projektu uczniowskiego realizowanego przez nauczyciela fizyki w gimnazjum p. Michała Kazimierczaka, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie dotyczącym misji satelitarnej Amerykańskiej Agencji Kosmicznej NASA.

 

          Projekt edukacyjny prowadzony online przez NASA nosi nazwę NPP - NPOESS PREPARATORY PROJECT. Czwórka uczniów z klasy 2b gimnazjum zdała test bezbłędnie i uzyskała certyfikaty potwierdzone przez NASA. Są to: Marta Jachnik, Krzysztof  Olejniczak, Maciej Grochociński, Mateusz Klimański. Pracą  i przygotowaniem uczniów kierował nauczyciel fizyki mgr Michał Kazimierczak.

           Misja satelitarna NPP  ma na celu uzyskiwanie informacji dotyczących badań w różnych gałęziach naukowych takich jak: zmiany klimatu, stanu warstwy ozonowej, zmiany cieplne na ziemi, prognozowanie pogody, wegetacji roślin, zmiany zachodzące w lodowcach,  zanieczyszczenie powietrza oraz monitorowanie naturalnych katastrof występujących  na ziemi. Konkurs odbywał się w języku angielskim. Uczniowie otrzymywali pytania, na które musieli odpowiedzieć, wybierając jedną z czterech odpowiedzi. W trakcie testu istniała możliwość skorzystania z pomocy w postaci załączników NASA dotyczaca znalezienia potrzebnych wiadomości na innych stronach internetowych. Nasi uczniowie korzystali z wcześniejszych przygotowanych materiałów dotyczących misji satelitarnych: NPP i GRAIL (skrót ang. GRAVITY RECOVERY AND INTERIOR LABORATORY).

        "Podziwiam ich cierpliwość i wytrwałość w tłumaczeniu tekstów. Bez wspólnej pracy i wymiany informacji nie osiągnęlibyśmy takiego sukcesu" - mówi opiekun uczniów p. Michał Kazimierczak. "O projektach satelitarnych i programach edukacyjnych organizowanych przez NASA dowiedziałem się na I Ogólnopolskiej Konferencji uczestników Programu ARISS (skrót z ang. AMATEUR RADIO ON THE INTERNATIONAL SPACE  STATION), która odbyła się w ubiegłym roku w Kole. Jednocześnie dziękuje za merytoryczne wsparcie ze strony koordynatora programu ARISS Polska dr Armandowi Budzianowskiemu - pracownikowi naukowemu Uniwersytetu Warszawskiego. Ponadto dziękuję nauczycielom języka angielskiego za pomoc w przygotowaniu uczniów do tłumaczeń tekstów oraz dyrekcji gimnazjum za pomoc pilotażową w czasie realizacji tego nowatorskiego projektu".

 

Galeria zdjęć                                                                                                   TEKST: Michał Kazimierczak