tel. 63 2720398

Projekt „Szkoła lepszych szans” w gimnazjum.

Od kilku tygodni w naszym gimnazjum trwa projekt "Szkoła lepszych szans", współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, a mający na celu m. in wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty.

W ramach dwuletniego projektu uczniowie gimnazjum już od kilku tygodni zdobywają wiedzę i nowe umiejętności w tak przydatnych w dzisiejszych czasach obszarach jak przedsiębiorczość i doradztwo zawodowe. Zgodnie z założeniami projektu zajęcia z zakresu przedsiębiorczości obejmują 120 uczniów, a ich tematem są m. in. formy organizacyjno-prawne przedsiębiorstw, pisma urzędowe, planowanie i zakładanie wirtualnej firmy, równość szans na rynku pracy. Doradztwo zawodowe obejmuje 60 uczniów szkoły, a zajęcia prowadzone są w grupach 20 osobowych oraz indywidualnie.  W zakres doradztwa wchodzą: autoprezentacja, typ osobowości, komunikacja, mocna i słabe strony, rodzaje zawodów, własne umiejętności i zainteresowania, dokumenty aplikacyjne, rynek pracy, kierunki dalszego kształcenia, zacieranie różnic między "męskimi" i "kobiecymi". Dodatkowo w szkole prowadzone będą zajęcia terapeutyczno-zawodowe dla uczniów niepełnosprawnych; poprowadzą je doradcza zawodowy, psycholog i pedagog specjalny.

Jeszcze w lutym tego roku, także w ramach projektu przeszkolona została część nauczycieli: zakresem szkolenia było wdrażanie metody Webquest na lekcjach, co poprawić ma wykorzystanie technologii informatycznych w procesie edukacji. Pierwsze zajęcia, podczas których uczniowie na lekcji korzystają z zasobów internetu już sie odbywają. Co ciekawe, metoda Webquest udowadnia, że komputer i internet można znakomicie wykorzystać nie tylko na lekcjach informatyki, ale i innych, zdawałoby się "nieinformatycznych" przedmiotach (np. języki obce, chemia, zajęcia artystyczne).