• Odwiedziło nas: 41956008

ERASMUS+: WSPOMNIENIA Z TURCJI

W lutym uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2 w Kole wzięli udział w dalekiej wyprawie do Adany w Turcji. Wspólnie z koleżankami i kolegami z innych krajów realizowali tam projekt Erasmus+ „A step to books’ world” – „Krok do świata książek”.

Wyjazd do dalekiej Adany, 2-milionowego miasta leżącego blisko granicy z Syrią był jedną z naszych najciekawszych, choć nie najłatwiejszych erasmusowych podróży. Pierwszym jej etapem był przejazd do Berlina, skąd grupa leciała przez Stambuł i Antalyę do Adany. Dla uczestników tej wyprawy już same loty samolotem były ciekawą i wyjątkową przygodą - przecież niezbyt często wycieczkę szkolną kojarzymy z podróżami lotniczymi. Adana przywitała nas typowo orientalnym gwarem, mnóstwem ciekawych widoków i dźwięków, zapachem przypraw i kawy, pięknym słońcem i ciepłem oraz dojrzewającymi pomarańczami, które rosły dosłownie przy każdej ulicy.

Podczas pobytu w Turcji uczniowie i nauczyciele realizowali zadania związane z tematyką projektu, czyli upowszechnianiem i promowaniem czytelnictwa. Spotykając się w tureckiej szkole i współpracując w międzynarodowych, mieszanych grupach uczniowie opracowywali scenariusze krótkich opowieści, które następnie prezentowali w formie komiksów za pomocą aplikacji internetowej. Znajomość języka angielskiego oraz umiejętność obsługi komputera były więc bardzo ważne, by zadania postawione przed uczniami udało się zrealizować. Uczniowie kolskiej „dwójki” świetnie sobie z tymi zadaniami poradzili. Przy okazji nasi uczniowie mogli zobaczyć, jak wygląda nauka w tureckiej szkole oraz porównać tamtejsze warunki i bazę - do naszych. Mogliśmy też popróbować lokalnych smakołyków, którymi przemili gospodarze raczyli nas każdego dnia. Abyśmy się nie nudzili i lepiej poznali, w szkole zorganizowano zajęcia integracyjne i sportowe, kontynuowane podczas popołudniowych spotkań w hotelu i wspólnych spacerów.

Wyjazd ten był jednocześnie okazją do poznania kultury, tradycji, dziedzictwa i zwyczajów tego odległego regionu Turcji. Poznaliśmy zabytki miasta, m. im. najstarszy do dziś używany most kamienny zbudowany przez starożytnych rzymian, jeden z największych meczetów na świecie - Sabanci, wspaniałe i nowoczesne muzeum archeologiczne z artefaktami hetytów, greków, rzymian i innych ludów zamieszkujących te tereny, muzeum kinematografii. Byliśmy również na wycieczce nad Morze Śródziemne oraz w starożytnym Tarsie. Podziwialiśmy piękne widoki i zieloną przyrodę, każdego dnia poznawaliśmy nowe smaki, a przebojem kulinarnym był oczywiście kebab Adana oraz pomarańcze, które akurat dojrzewały w sadach.

Wyprawa do Turcji była ostatnią z trzech mobilności (podróży) w ramach projektu Erasmus+ „A step to books’ world”: we wrześniu ubiegłego roku uczniowie wszystkich trzech krajów spotkali się na Słowacji, a w listopadzie w Kole.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Tekst i zdjęcia: M. Perzyński

Więcej zdjęć TUTAJ