Statystyki

  • Odwiedziło nas: 41968868
  • Do końca roku: 248 dni
  • Do wakacji: 55 dni

Kontakt

62-600 Koło, ul. Poniatowskiego 22

tel. 63 2720398, fax. 63 2619792

e-mail: sp2kolo@wp.pl

PAWEŁ KOMNATA, UCZEŃ KLASY 7B, FINALISTĄ OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU WIEDZY O ASTROBIOLOGII - ASTROPHILES

Miło nam poinformować, że Paweł Komnata, uczeń klasy 7b, uczęszczający do Szkoły Podstawowej nr 2 w Kole, uzyskał piąte miejsce oraz tytuł finalisty w Astrophiles – Ogólnopolskim Konkursie dla Szkół Podstawowych.

W konkursie wiedzy o astrobiologii wzięło udział 184 uczestników z całej Polski. Do finału zakwalifikowały się 23 osoby, a 22 z nich pozytywnie ukończyło III etap.

Paweł to młody człowiek interesujący się wieloma dziedzinami nauki. Ma w sobie naturalną ciekawość świata i nieodpartą chęć poznawania różnych jego aspektów. Sukces zawdzięcza przede wszystkim swojemu zaangażowaniu, ciężkiej pracy i chęci poszerzania wiedzy.

Pawle, gratulujemy!

Astrophiles to interdyscyplinarnykonkurs wiedzy o astrobiologii, nowej dziedzinie, która powstała z połączenia astronomii, biologii, chemii, fizyki i geologii. Jej celem jest szukanie życia, bądź jego śladów, w kosmosie. Badacze reprezentujący różne dyscypliny nauki połączyli siły, by odpowiedzieć na pytania: Co to jest życie? Czy życie rozwinęło się na Ziemi? A może trafiło tu z przestrzeni kosmicznej i znalazło podatny grunt do dalszego rozwoju? Jakie warunki środowiskowe muszą być spełnione, by życie mogło się rozwijać? Czy obce formy życia mogą być podobne do tych znanych z Ziemi? A może wyglądają zupełnie inaczej niż wszystko, co możemy sobie wyobrazić?

Konkurs rozpoczął się 12 kwietnia 2021 roku. Wszyscy miłośnicy eksploracji kosmosu wiedzą, że jest to Dzień Kosmonautyki. 60 lat temu, 12 kwietnia 1961 roku, Jurij Gagarin, jako pierwszy człowiek w historii, wykonał lot kosmiczny. Było to niezwykle ważne osiągnięcie, chociaż Pierwszy Kosmonauta okrążył Ziemię tylko raz – od tego momentu można mówić o „podboju kosmosu”. Zakres tematyczny znacznie wykraczał poza ramy szkolnej wiedzy. Uczestnicy musieli wykazać się wielkim zamiłowaniem oraz zainteresowanych tematyką badań kosmosu, rolą i miejscem człowieka we Wszechświecie oraz ogólnie naukami ścisłymi.

Cel konkursu to rozwój edukacji interdyscyplinarnej, kształcenie dociekliwości i wyobraźni, promocja nauk ścisłych oraz zachęcenie uczniów do holistycznej analizy zjawisk przyrodniczych. Oprócz podstawowych wiadomości z nauk ścisłych, a głównie astronomii, niezbędne również były: umiejętność samodzielnego zdobywania wiedzy oraz krytycznej analizy informacji pozyskiwanych z różnych źródeł, głównie z Internetu.

Konkurs Astrophiles składał się z trzech etapów:

  • Etap pierwszy – poziom podstawowy.
  • Etap drugi – poziom zaawansowany.
  • Etap trzeci – poziom mistrzowski.