• Odwiedziło nas: 41927007

Wystawa "Planetobus" z Centrum Nauki "Kopernik" w naszej szkole

Kilkanaście dni temu mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole dwudniową wystawę „Planetobus”, która przybyła na zaproszenie Klubu Młodych Odkrywców „Kolska Wyspa”. Kolejna to już wizyta Centrum Nauki Kopernik w progach naszej szkoły. Rok temu gościliśmy „Naukobusa” - tym razem mieliśmy możliwość zobaczenia i posmakowania tajemnic kosmosu.

Ustawiony na sali gimnastycznej namiot w kształcie kopuły z wygodnymi poduszkami wewnątrz, na których leżąc lub siedząc można było ujrzeć nad sobą wieczorne rozgwieżdżone niebo - dokładnie to samo, które było widoczne tego dnia nad Kołem - już swoim widokiem zaciekawiał uczniów. Ale najbardziej fascynujące było to co wewnątrz – podróż pośród planet, gwiazd, gwiazdozbiorów, Drogi Mlecznej, pośród tego co już dawno odkryte i znane oraz tego, co jeszcze pozostało do zbadania, odkrycia, nazwania.  I  uświadomienie sobie rozmiaru bezkresów wszechświata otaczającego naszą planetę. Niesamowita była narracja towarzysząca tej podróży łącząca w sobie dawne i współczesne wątki naukowe, historię odkrywania kosmosu oraz wielowiekowe wyobrażenia o nim zakorzenione w kulturze, choćby w mitologiach. Na koniec każdego pokazu uczestnicy otrzymywali „Poradnik młodego naukowca”.

Wystawę odwiedziło ponad 420 uczniów i nauczycieli naszej szkoły, ponadto zaproszeni goście  z zaprzyjaźnionego Zespołu Szkół w Brdowie z dyrektorem  - Panem Dariuszem Racinowskim i wychowawczynią klasy Va Panią Małgorzatą Siwińską oraz  Szkoły Podstawowej w Sokołowie, z którą – dzięki życzliwości dyrektor – Pani Iwony Niewiadomskiej - nawiązaliśmy współpracę. Odwiedzili nas również uczniowie ze szkoły w Bylicach z dyrektorem – Panem Sławomirem Maleszą. Naszym gościom dziękujemy za obecność.

Warto przypomnieć, że wizyta wystawy objazdowej realizowana jest w ramach działania „Planetobus”, które finansowane jest w ramach wspólnego Programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą „Nauka dla Ciebie”.

Dodatkową atrakcją tych dwu dni była wystawa zdjęć naszych uczniów zrobionych on-line w ramach programu EarthKAM z kamery umieszczonej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Trzy tygodnie wcześniej wystawa ta brała udział w polskich obchodach Światowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej.

W nagrodę za współpracę Klub Młodych Odkrywców otrzymał od Centrum Nauki Kopernik pomoc dydaktyczną  - model budowy człowieka, który zastał przekazany na ręce Pani Magdaleny Hetman – Kurzawińskiej do wykorzystania na lekcjach biologii. Korzystając z okazji dziękujemy Pani Magdzie oraz Pani Annie Machowicz za wsparcie w organizacji wizyty „Planetobusa”. Słowa podziękowania za pomoc kierujemy również do Pana Jarosława Misiaka – Przewodniczącego Rady Rodziców szkoły.

Na zakończenie przywołajmy kilka wspomnień uczestników:

- W dniach 25 i 26 października odbyła się wystawa „Planetobus”, którą obejrzały  wszystkie klasy. Mogliśmy dowiedzieć się ciekawych rzeczy o Układzie Słonecznym i dokładniej poznać planety. -  Julia

- Dzięki kopule, do której wchodziliśmy mogliśmy poczuć się jak w kosmosie. Na ścianach kopuły wyświetlane były gwiazdy i gwiazdozbiory. Doświadczyłam zawrotów głowy podczas krążenia po niebie. - Nadia

- Nadszedł czas kiedy wchodziliśmy do kopuły. Każdy z nas był bardzo podekscytowany. Kiedy wszyscy weszli, położyliśmy się na poduszkach i wtedy zobaczyliśmy nad sobą mnóstwo gwiazd. Dowiedzieliśmy się bardzo dużo o gwiazdozbiorach i różnych planetach. - Julita

- W dniach 25-26 października wzięliśmy udział w pokazie „Planetobus”, który odbywał się w naszej szkole. Dowiedzieliśmy się na nim różnych ciekawostek o Układzie Słonecznym i gwiazdozbiorach. Najbardziej podobało mi się, że Pani prowadząca opowiadała o tym wszystkim z pasją i zaangażowaniem.  – Zuzanna

- Mnie najbardziej podobała się forma przekazu informacji. Mogliśmy wygodnie się położyć, ponieważ byliśmy w środku kopuły, na ścianach której wyświetlana była prezentacja. Wyglądała ona naprawdę ładnie i co najważniejsze – realistycznie. Jedynym minusem były zawroty głowy, których doświadczyłam po zakończeniu sesji. – Sylwia

- Podobały mi się gwiazdozbiory i planety oraz sposób w jaki Pani  opowiadała o nich. Układ Słoneczny i gwiazdy wyglądały tak realistycznie.  -  Ela

- Było to super uczucie, było bardzo fajnie, dużo się dowiedziałam się o gwiazdach, gwiazdozbiorach, naprawdę fajny ktoś miał pomył, żeby coś takiego wymyśleć, bardzo mi się podobało, naprawdę. – Marysia.

Wspominając wspaniałą atmosferę spotkania wokół „Planetobusa” wyrażamy ogromną wdzięczność Pani Darii Piątkowskiej i Pani Joannie Olejniczak za wspólną wędrówkę przez tajemnice kosmosu, gwiazdozbiorów i planet. Doceniamy profesjonalizm połączony z pedagogicznym taktem, przejrzystością i zarazem atrakcyjnością przekazu dla tak zróżnicowanej wiekowo grupy odbiorców. Nasi uczniowie i goście byli zachwyceni. Dziękujemy.  I oczekujemy na kolejne wspólne przedsięwzięcia.

Klub Młodych Odkrywców „Kolska Wyspa”

Opiekunowie: Michał Kazimierczak, Jarosław Gałązka