Rok szkolny 2011/12 już za nami.

To był ciekawy rok: pierwszy dla naszego Zespołu Szkół, a już obfitujący w tak wiele wydarzeń i sukcesów, których chyba sami się nie spodziewaliśmy. Wymieniać ich wszystkich nie ma sensu – znakomite archiwum naszych dokonań jest na naszej szkolnej stronie, do lektury której serdecznie zapraszamy. Mimo, że zakończenie szkoły to czas radości tak dla uczniów jak i nauczycieli, to jednak z łezką w oku trzeba napisać: znów opuścił nas najstarszy rocznik gimnazjalistów… Tych, na których zawsze można było liczyć, którzy stanowili oblicze tej szkoły i bez których szkolne korytarze będą we wrześniu jakieś takie… puste. Jak to szybko zleciało!

Opuszcza nas też, po wielu latach pracy, znakomity wychowawca i nauczyciel, pani Elżbieta Kołodziejek.

Teraz czas na wypoczynek, a po wakacjach wrócimy już do nieco innej rzeczywistości: w szkole podstawowej rozpoczął się gruntowny remont dolnego korytarza i klatek schodowych, więc we wrześniu szkoła pokaże nam swoje nowe, piękniejsze oblicze.

Udanych wakacji!!!

mp

Bez kategorii

Nasi wspaniali rodzice

Nasi rodzice, a konkretnie: rodzice naszych uczniów. Grupa wspaniałych i niezwykle zaangażowanych osób, które przez cały rok szkolny inicjowały i włączały się w wydarzenia i imprezy organizowane w szkole. Bez Ich pomocy i zapału na pewno tak wiele w tej szkole by się nie działo.

Rok szkolny 2011/12 Rada Rodziców postanowiła zakończyć ogniskiem dla całej społeczności szkolnej. Impreza została świetnie przygotowana i udała się znakomicie. Dziękujemy za wszystko i liczymy na dalszą współpracę!

mp

Bez kategorii

Mini-Mistrzostwa Koło 2012

Za nami największa sportowa impreza, jaką kiedykolwiek organizowała nasza szkoła. Prawie 200 zawodników i trenerów z Polski i Ukrainy, trzy dni zmagań sportowych w Kole i Kościelcu. Do tego znakomici goście, m. in Wicemarszałek Sejmu, ambasadorowie, parlamentarzyści, którzy w takiej liczbie chyba nigdy w Kole nie gościli. Mistrzostwa udały się znakomicie, co podkreślają obserwatorzy, goście i kibice. Było to wielkie wyzwanie, ale dzięki pracy i zaangażowaniu wielu osób – przyjaciół szkoły, rodziców, nauczycieli i dyrekcji impreza okazała się wielkim sukcesem.

Czy powtórzymy ją za rok? Mamy nadzieję, że tak, choć nie będzie to możliwe bez wsparcia instytucji, sponsorów i wolontariuszy, na których mogliśmy liczyć w tym roku. Za pomoc jeszcze raz ogromnie dziękujemy.

Podsumowując można rzec: to był znakomity sportowy rok dla naszej szkoły. Oby tak dalej!

mp

Bez kategorii

Holenderska przygoda z korfballem.

Wczoraj nad ranem wróciliśmy z holenderskiego Leek, gdzie drużyna naszych korfballistów brała udział w zawodach Pucharu Świata. „Naszych” – bo to reprezentacja Polski U-19. „Naszych” – bo zespół oparty był w wiekszości na absolwentach i obecnych uczniach naszej szkoły. No i nasz jest trener Waldemar Pietrzak.

Sportowo było całkiem nieźle: pierwszy mecz i wygrana z faworyzowaną Portugalią, a emocje z tego dramatycznego meczu pozostana w pamięci na długo. Gratulacje, autografy, które rozdawali nasi zawodnicy – to było niezwykłe dla nich doświadczenie. Kolejne mecze, choć przegrane, pozostaną lekcją korfballa na najwyższym poziomie. Przypomnijmy, że przeciwnikami polskiej drużyny były reprezentacje z najwyższej światowej „półki”, m. in Belgia, Tajwan, Niemcy, Czechy czy wspomniana już wcześniej Portugalia. Fantastyczne była atmosfera i organizacja turnieju, gościnność naszych holenderskich gospodarzy i przede wszystkich zapał i entuzjazm polskiej drużyny i jej trenera. Ważne były też rozmowy, które przeprowadziliśmy z najważniejszymi osobami w korfballowym świecie. Pozwalają one snuć dalekie plany, by Koło stało się polskim centrum tej ciekawej dyscypliny sportu.

Podsumowując: stawiamy na korfball. A naszym zawodnikom i trenerowi dziękujemy za fantastyczne emocje.

mp

Bez kategorii

Wiosna…i brak szczęścia w losowaniu

Pierwszy dzień wiosny w naszej szkole, to dzień zabaw i konkursów. Bardzo fajnie i z pomysłem zorganizowana impreza przez samorządy uczniowskie naszych szkół oraz zawsze zaangażowanych opiekunów tych organizacji: p. Anitę Kalinowską i p. Ewę Tomczyk.  Uważam, iż taki pomysł na spędzenie „dnia wagarowicza”  pełen rozrywki, śmiechu i prawdziwej zabawy, to zarazem większe bezpieczeństwo uczniów niż na tradycyjnych wagarach. Mam nadzieje, że uczniowie mają podobne zdanie …

Dzień dzisiejszy to również dzień, w którym zabrakło nam trochę szczęścia przy losowaniu szkół , które będą brać udział w projekcie edukacyjnym Eduscience. Nie miała szczęścia szkołą podstawowa oraz gimnazjum. Szkól chcących brać udział było dużo więcej niż miejsc w projekcie,  ale zawsze będziemy próbować i zgłaszać się  do nowych ciekawych projektów i przedsięwzięć.

Lech B.

Bez kategorii

Nasze oczekiwania i plany

        „Jak ten czas leci…” rozpocznę od cytatu z poprzedniego wpisu na naszym blogu (nie) całkiem oficjalnym. Tak jest z naszym czasem, który szybko ucieka,  a  jego brak jest przeszkodą w  bieżącym dzieleniem się swoimi spostrzeżeniami, odczuciami, działaniami oraz naszą codzienna pracą nad budowaniem i rozwijaniem naszej nowej placówki

          Pragnę  podziękować wicedyrektorowi Michałowi Perzyńskiemu za otwarcie nowej karty w historii naszej szkoły – bloga (nie) całkiem oficjalnego, a jednocześnie  stworzenie  nowego narzędzia w przestrzeni porozumiewania się ze społecznością szkoły, choć kierowanego nie tylko do tego podmiotu.

         Trudno jest wrócić do wszystkiego, co związane jest z półrocznym, a nawet już dłuższym okresem działania Zespołu Szkół nr 1 w Kole. Pamięć ludzka jest tak ulotna i trudno jest teraz odtworzyć i w miarę chronologicznie ułożyć naszą niedługą, ale burzliwą historię dokonań, przedsięwzięć, porażek i ciągle nowych wyzwań. Dlatego postanowiłem, że będę starał się systematycznie, w krótkich wpisach odnosić się do bieżących działań prowadzonych w naszej szkole, informować o trudnościach i przedsięwzięciach dnia codziennego, ale także krótszego i dłuższego okresu naszych przyszłych działań. Pozwoli to nam – dyrekcji i nowo powstałemu zespołowi doradczemu docierać do wszystkich podmiotów działających w szkole w sposób szybki za pomocą nowoczesnych technik przekazu informacji, a zarazem nasz blog  pozwoli nam zaistnieć w szerszej przestrzeni działania, jakim jest środowisko lokalne, nasze miasto i powiat oraz nasz kraj. Myślę, że dzięki Państwa konstruktywnych, przemyślanych i szczerych  komentarzach na blogu dokonamy wielu ciekawych dokonań, a przestrzeń naszych działań zostanie poszerzona i zauważona w działalności nie tylko mikro, ale i makro.

         Miało być krótko, żeby zasygnalizować  nowy wpis, a zaczyna się dłuższa wypowiedź, ale tematów i wydarzeń  jest tak wiele, że trudno jest szybko zakończyć. To tylko zasygnalizuj, co ostatnio się wydarzyło i co planujemy:

  • „Drzwi otwarte” w naszej szkole – bardzo fajne wydarzenie, które mamy nadzieje  wpłynie na pozytywny wizerunek i promocję szkoły oraz pozwoli nam dokończyć w sposób właściwy rekrutację do poszczególnych klas pierwszych i oddziałów przedszkolnych naszego zespołu (więcej szczegółów na naszej stronie internetowej).
  • planujemy przystąpić do opracowania projektu z Europejskiego Funduszu Społecznego – Program Operacyjny Kapitał Ludzki –  poddziałanie 9.1.1 – wsparcie istniejących przedszkoli – utworzenie oddziału przedszkolnego dla dzieci 4 letnich. W tym zadaniu jest przed nami dużo pracy do wykonania, ale na bieżąco będziemy informować o ich przebiegu. Miejmy nadzieje, że całość przedsięwzięcia zakończy się pozytywnie …
  • rozpoczęliśmy udział w dwuletnim (marzec 2012 – marzec 2014) projekcje z Europejskiego Funduszu Społecznego  WebQest – o szczegółach wkrótce.
  • czekamy za zakończenie rekrutacji do dużego projektu „e-szkoła wielkopolska – moja wielkopolska” ( uczestniczyliśmy w dwóch poprzednich edycjach) realizowanego w gimnazjum oraz do projektu Eduscience, który będzie realizowany w szkole podstawowej i gimnazjum – zakończenie rekrutacji – 21.03.2012 r.
  • i na koniec pilotażowy projekt Prezesa Rady Ministrów – „Cyfrowa szkoła” – tylko tyle, żeby nie zapeszyć …

 

Lech Brzeziński

Bez kategorii

Pierwsze półrocze już za nami.

Ja ten czas leci… Tak niedawno był wrzesień, rozpoczęcie roku szkolnego i pierwszy dzwonek. Jeszcze przed chwilą graliśmy w piłkę na Torwarze, a tu już ferie… Sporo się działo w naszej szkole przez te pół roku, ale to jeszcze nie czas na podsumowania. Ważne, że dobrym i równym tempem idziemy do przodu i że wciąż wiele wyzwań przed nami.

Wszystkim naszym szkolnym najbliższym: uczniom, rodzicom, nauczycielom i przyjaciołom szkoły życzymy spokojnego wypoczynku podczas tej zasłużonej przerwy zimowej. Do zobaczenia… już w najbliższy poniedziałek – to do tych uczniów, którzy zdecydowali się aktywnie wypoczywać z naszą szkołą podczas ferii.

 

 

Bez kategorii

Na dobry początek…

Czas najwyższy otworzyć nową kartę w historii naszej szkoły: blog…

Zabrzmiało zbyt poważnie? Cóż, kto nie zmagał się z myślami „jak napisać, co napisać, od czego zacząć” pewnie zastanawia się po co z pisania bloga robić takie wielkie „halo”. Z drugiej strony: to jednak nie jest jakiś zwykły blog osobisty, ale przypisany do wyjątkowej przestrzeni – szkoły. A szkoła to w  naszej tradycji nadal nie najlepsze miejsce na eksperymenty. Szczególnie takie, które – jak blog – otwierają tę szkołę na świat w sposób szczególny, że wspomnę choćby tak wpisane w kolską rzeczywistość „komentarze anonimowych internautów”. W tej niewielkiej, lokalnej społeczności, gdzie każdy news rozchodzi się z prędkością błyskawicy, a plotka rośnie do rozmiarów tornada – to rzeczywiście będzie odważny eksperyment.

A jednak, współtworząc nowoczesną szkołę, nie można nie otworzyć się na nowoczesne technologie oraz metody i środki komunikacji. Signum temporis.

Zaczęło się kilka lat temu wyposażeniem szkoły w nowoczesną pracownię komputerową i centrum multimedialne, no ale dziś ma je już wiele szkół.  Laptopy dla nauczycieli, rzutniki oraz sieć wi-fi w budynku gimnazjum to był kolejny krok. Następny – udział w projekcie „e-szkoła wielkopolska”: rok pracy i szalony finisz, którego wymiernym efektem były filmy o naszym mieście (m. in. „Szlakiem kolskich zabytków” – jest na You Tube). Niewymiernym – zapał i zaangażowanie naszej wspaniałej młodzieży; wspomnę tylko pracę nad montażem filmów – do trzeciej nad ranem…

Kolejny krok, w którym uczestniczą już uczniowie i rodzice to dziennik elektroniczny. I wreszcie najważniejszy – strona internetowa gimnazjum, która mimo krótkiej historii wrosła już na stałe w naszą rzeczywistość: uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz inni pracownicy szkoły, a także wielu ludzi na co dzień nie związanych z naszą małą społecznością spoglądają na nas przez to okno. Fakt: w  ciągu półtora roku zanotowaliśmy ponad 100 tysięcy odsłon! To mobilizuje do dalszej pracy i pokazuje, że warto, bo jest dla kogo. A sukces, jakim było uhonorowanie jej tytułem „Złota szkolna strona roku 2011” dodatkowo nas w tym przekonaniu utwierdza.

Blog, a mam nadzieję – blogi: uczniowski, rodziców, nauczycieli,  to kolejny etap. Jak się ten nowy pomysł przyjmie? Czas pokaże. Wierzę, że w coraz bardziej wirtualnej rzeczywistości – również w szkole XXI wieku, to narzędzie może nam wszystkim – uczniom, rodzicom, nauczycielom pomóc w lepszym zrozumieniu siebie.

Podsumowując, zacytuję fragment książki Aleksandry Pezdy „Koniec epoki kredy”: „Czy możliwe jest pogodzenie dwóch światów: zadomowionych w Internecie uczniów oraz konserwatywnej szkoły?”(…)„ Czemu gdy uczniowie wchodzą do szkoły, muszą cały swój świat zostawić za progiem? Skoro uwielbiają Facebooka, You Tube’a, lubią blogować, a do lekcji używają głównie Wikipedii, wypada przeciągnąć te narzędzia na <<jasną stronę mocy>>. Brzmi jak bajka? A jednak naprawdę może tak być!”

Zapraszam do czytania, komentowania i dyskusji. Twórzmy tę nową przestrzeń wspólnie.

                                                                                        Michał Perzyński

Bez kategorii , , , , ,