Statystyki

  • Odwiedziło nas: 39837239
  • Do końca roku: 278 dni
  • Do wakacji: 85 dni

Kontakt

62-600 Koło, ul. Poniatowskiego 22

tel. 63 2720398, fax. 63 2619792

e-mail: sp2kolo@wp.pl

Pani Iwona Domańska przechodzi na emeryturę.

    Po trzydziestu sześci latach pracy naszą szkołę opuszcza pani Iwona Domańska; znakomita i niezwykle lubiana wychowawczyni oraz nauczycielka histori i wiedzy o społeczeństwie przechodzi na zasłużoną emeryturę. Piękną i wzruszającą akademię przygotowali dla swojej ulubionej nauczycielki uczniowie i absolwenci, a dodatkowo - w dniu zakończenia roku szkolnego - Pani Iwona otrzymała podziękowania od koleżanek i kolegów, związkowców i dyrekcji szkoły.

 Pozwólmy sobie na łamach naszej strony internetowej przedstawić tekst odczytany przez p. Annę Machowicz, którym w imieniu koleżanek i kolegów opisała pożegnała p. Iwonę Domańską.

 

    "Pani Iwona Domańska rozpoczęła pracę pedagogiczną w lutym 1982 r po ukończeniu Wydziału Historii na UAM w Poznaniu, a następnie Studium Podyplomowego na kierunku historii. Już w pierwszych latach pracy angażowała się z dużym zapałem w sprawy szkoły i ujawniała swoje pasje historyczne, rozbudzając w wychowankach ciekawość poznawczą, zamiłowanie do historii, literatury, sztuki; zawsze chętnie podejmowała trudne wyzwania.

    Jej rozległa wiedza historyczna, talent pedagogiczny oraz pasja, z jaką przekazywała wiedzę stworzyły doskonałe warunki do uzyskiwania przez uczniów z roku na rok coraz wyższych wyników z historii, a także sukcesów w konkursach przedmiotowych na szczeblu wojewódzkim: w latach 1994-2012 jedenastu uczniów otrzymało tytuł laureata, a ośmiu - finalisty. W latach 2000-2018 dwudzistu sześciu uczniów zajmowało czołowe miejsca w turniejach oraz konkursach Wiedzy Historycznej o Mieście Kole i Powiecie Kolskim, czterokrotnie wygrywając konkurs. Tak doskonałe osiągnięcia edukacyjne uczniów świadczą o ogromnej pracy wykonanej przez koleżankę - z niebywałą starannością i poświęceniem wielu godzin w przygotowanie każdego z uczniów.

    Pani Iwona Domańska już po pierwszych czterech latach pracy pedagogicznej otrzymała w 1986 r. Nagrodę Inspektora Oświaty i Wychowania, a w 1988 r. została wyróżnina Odznaką Honorową za zasługi dla miasta Koła. Czterokrotnie uhonorowaną ją Nagrodą Burmistrza miasta Koła oraz licznymi nagrodami Dyrektora szkoły za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze. W roku 2001 została wyróżniona Nagrodą Kuratora Oświaty. 

    Pani Iwona Domańska chętnie dzieli się swoją wiedzą historyczną z uczniami, przyciągając ich jak magnes, cieszy się wśród dzieci i młodzieży dużym autorytetem, a oni darzą ją sympatią i zufaniem. Jak sami stwierdzili podczas pożegnalnej akademii: "stawiała nas Pani do pionu i wszystko wracało na swoje miejsce, ale zawsze potrafiła nas pani słuchać i z nami rozmawiać, umiejętnie rozładować emocje - szczególnie tych niepokornych". W roku 2012 zgłoszona z inicjatywy uczniów gimnazjum jako kandydatka w konkursie Belfer Roku.

    Koleżanka Iwona Domańska angażowałą się także w działalność Polskiego Czerwonego Krzyża. Pełniła funkcję opiekuna Szkolnego Koła PCK, była inicjatorką wielu pożytecznych akcji na rzecz fundacji "Wszystko dla dzieci", "Serce", "Na rzecz osób niewidomych i niepełnosprawnych". Wlelokrotnie zajmowała się zbieraniem funduszy na cele charytatywne np "Pomoc Armenii", "Sztandar Honorowego Dawcy Krwi", zbiórki pieniędzy na akcję letnią dla dzieci i wielu jeszcze innych przedsięwzięć.  Za swoją działalność w ramach PCK została uhonorowana odznaką "Zasłużony Opiekun PCK" (1986), Odznaką Honorową IV stopnia Zarządu Głównego PCK (1990), Odznaką Honorową III stopnia (1995), a w roku 2002 uchwałą Kapituły Odznaki Honorowej - Odznaką Honorową PCK II stopnia.

    Kol. Iwona Domańska doskonale godziła pracę zawodową z działalnością społeczną. Od samego początku jest też bardzo aktywnym i zaangażowanym członkiem ZNP. Przez wiele lat pełniła funkcję wiceprezesa Ogniska, a w latach 1995-1998 prezesa Ogniska, a następnie Członka Zarządu. Reprezentowała ZNP w Komisjach Egzaminacyjnych do spraw awansu zawodowego nauczycieli. Za dotychczasową działalność związkową otrzymała "Złotą Odznakę ZNP" przyznawaną przez Zarząd Główny w Warszawie, a w 2000 r. Dyplom Uznania za wieloletnią i ofiarną działalność dla dobra ZNP.

    Nie sposób wymienić tu wszystkich aspektów działalności naszej koleżanki; na uwagę zasługuje także fakt, iż sprawdziła się również jako świetna organizatorka wielu uroczystości, wycieczek krajowych i zagranicznych, wyjazdów do teatrów dla uczniów, rodziców, nauczycieli i sympatyków szkoły. 

    Myślę, że dla nauczyciela najważniejsze są jednak osiągnięcia dydaktyczne i wychowawcze, a sądząc po wynikach nauczania historii, możesz być z nich dumna. Serdecznie Ci gratulujemy! Zdajemy sobie sprawę, iż dzisiejszy dzień jest dla Ciebie - pasjonata pracy - niezmiernie trudny, ponieważ zamyka się pewien okres w Twoim życiu. Ale wkrótce otwiera się nowy, może nieco inny, ciekawszy? Czas pokaże. Jestem przekonana, iż nuda nie wkradnie się do Twego życia na emeryturze, ponieważ człowiek , który ma pasję - tak ja Ty - nigdy się nie nudzi.

  My wszyscy: koleżanki i koledzy, postrzegamy Ciebie jako osobę otwartą, szczerą, spontaniczną, obdarzoną poczuciem humoru; z charyzmą, śmiało głoszącą swoje poglądy. Czasem nieco impulsywną, ale zawsze stojącą po stronie prawdy i sprawiedliwości. Doceniamy to, że we wszystkich swoich poczynaniach dostrzegasz przede wszystkim drugiego człowieka.

 

   Dziękujemy z całego serca za wspólne lata pracy, mamy nadzieję, że zapamiętasz tylko dobre chwile, a to co było złe puścisz w niepamięć. Życzymy Ci, aby dalszy etap Twojego życia przebiegał szczęśliwie, radośnie, "bez historycznych klęsk", aby dopisywało Ci zdrowie i spełniły się wszystkie niedościgłe marzenia."