Uczniowie na gali finałowej konkursu robotycznego ReMY

W dniu 27 maja 2017r. uczniowie z Klubu Młodych Odkrywców "Kolska Wyspa" wzięli udział w gali finałowej konkursu robotycznego ReMY (Remote Mars Yard). ReMY (czyli „zdalny poligon marsjański”) – jak piszą autorzy przedsięwzięcia z ABM SPACE z Torunia – to nowatorska, interaktywna symulacja misji marsjańskiej, składającą się z makiety marsjańskiego krateru oraz miniaturowej wersji łazika marsjańskiego. ReMY to wyjątkowy program edukacyjny i rozrywkowy, dający możliwość połączenia pasji, nauki oraz zetknięcia się z techniką i metodami wykorzystywanymi w branży kosmicznej.

Konkurs składał się z trzech etapów. Dotyczył poznania budowy geologicznej i warunków panujących na czerwonej planecie – Mars oraz przedstawienia planu jazdy terenowej łazikiem na mapie krateru, a następnie wykonania jazdy testowej próbnej po kraterze łazikiem marsjańskim kierowanym on-line. Po nich nastąpiła sześćdziesięciominutowa jazda konkursowa, podczas której należało wykonać zaplanowane pomiary na powierzchni krateru. Na zakończenie każda grupa konkursowa udzielała odpowiedzi na pytania konkursowe i przygotowywała raport z misji. Celem projektu było inspirowanie uczniów zainteresowanych mechatroniką do wybierania w przyszłości zawodów związanych z inżynierią i technologią. Na spotkaniu poznaliśmy uczestników innych drużyn z całej Polski oraz zaproszonych gości. Wśród nich była pani dr Natalia Zalewska – planetolog z Instytutu Lotnictwa oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz studenci z koła naukowego AGH Space odnoszący sukcesy w budowie robotów i rakiet. Organizatorami konkursu była firma ABM SPACE z Torunia, Biuro ESERO współpracujące z Europejską Agencją Kosmiczną i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Nasz klubowy zespół wystąpił w składzie: Anna Grzelak – geolog, Sylwia Frątczak- sekretarz-obserwator, Wiktor Wilk- nawigator, Kamil Puchalski – nawigator, Szymon Grzechowski – nawigator, Wiktor Gibaszek - geolog-obserwator, Jakub Pańka – obserwator oraz opiekun – Michał Kazimierczak.