TYDZIEŃ Z MIKOŁAJEM KOPERNIKIEM W KLASIE 2A

W ramach roku kopernikańskiego w klasie 2A przeprowadzono cykl zajęć „Tydzień z Mikołajem Kopernikiem”. Zadania wykonywane przez uczniów obejmowały: przedstawienie najważniejszych faktów i wydarzeń z życia wielkiego astronoma; zapoznanie z fragmentami książki „Nazywam się Mikołaj Kopernik”; wyszukiwanie informacji na temat uczonego, planet, Słońca i Księżyca z encyklopedii, albumów i atlasów; zabawy muzyczno-ruchowe do piosenki „W Układzie Słonecznym”; oglądanie filmu animowanego „Mikołaja Kopernika pierwsze spotkanie z niebem”; przeprowadzenie doświadczenia „Dzień i noc” z użyciem lampki; wykonanie prac plastycznych „Kopernik”, „Układ Słoneczny”; poczęstunek toruńskimi piernikami.

To był tydzień niecodziennych, kreatywnych i różnorodnych zajęć. Rozbudziły one ciekawość poznawczą dzieci oraz utrwaliły wiadomości i umiejętności z różnych dziedzin w ramach korelacji międzyprzedmiotowej.

Senat RP przyjął jednogłośnie uchwałę ustanawiającą rok 2023 - Rokiem Mikołaja Kopernika. Uhonorował w ten sposób znamienitego uczonego, który zmienił postrzeganie świata, podkreślając, że był to prawdziwy człowiek renesansu – prawnik, urzędnik, dyplomata, lekarz, duchowny, doktor prawa kanonicznego, zajmował się również astronomią i astrologią, matematyką, ekonomią, strategią wojskową, kartografią i filologią.

Jego najwybitniejsze dzieło “O obrotach sfer niebieskich” wywołało jedną z najważniejszych rewolucji naukowych od czasów starożytnych, nazywaną przewrotem kopernikańskim.

Więcej zdjęć można zobaczyć na naszym szkolnym fanpejdżu, zapraszamy - https://www.facebook.com/dwojkakolo/posts/pfbid02gb9Pc2kadNiGEv8ESMDsRctdCrKYA2jMTbE9yVsnkjquiL1QviPr7nmeLjb6Jpggl