Statystyki

  • Odwiedziło nas: 39923775
  • Do końca roku: 277 dni
  • Do wakacji: 84 dni

Kontakt

62-600 Koło, ul. Poniatowskiego 22

tel. 63 2720398, fax. 63 2619792

e-mail: sp2kolo@wp.pl

Program Erasmus+ w naszej szkole - podsumowanie jesieni

      Po raz piewszy w dziejach naszej szkoły realizowany jest unijny program Erasmus+. We współpracy z dziećmi i nauczycielami z innych krajów nasza placówka realizuje projekt: „Cultivating Social Responsibility”, czyli rozwijanie odpowiedzialności społecznej, uwrażliwienie na potrzeby osób niepełnosprawnych i znajdujących się w trudnej sytuacji. To, co najtrudniejsze już za nami: organizacja tygodniowego pobytu gości z Turcji, Macedonii Północnej, Słowacji i Rumunii w naszej szkole, domach naszych uczniów, liczne spotkania robocze, warsztaty, zajęcia integracyjne, zwiedzanie Polski i mnóstwo innych atrakcji. Udało się wspaniale, co jest wielką zasługą rodziców, uczniów i nauczycieli szkoły zaangażowanych w projekt.

     Dziś, po kilku tygodniach od spotkania wiemy już, że spotkanie w Kole jest znakomicie oceniane przez naszych gości, a dobra opinia o szkole i mieście Kole rozchodzi się po Europie. Przypominając tamte wydarzenia raz jeszcze dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji projektu - zwłaszcza naszym dzieciom oraz ich fantastycznym rodzicom.

       Pierwsze ze spotkań dzieci i nauczycieli z pięciu krajów odbyło się w marcu bieżącego roku na Słowacji w mieście Nove Zamki, a drugie w maju w rumuńskim mieście Jassy. Spotkanie w Kole było trzecim z cyklu pięciu spotkań projektowych.

    Szkoła od wielu tygodni przygotowywała się do tej wizyty. Szkolne korytarze i klasy przystrojone zostały barwami narodowymi naszych gości, widać było, że cała społeczność placówki żyje tym wydarzeniem.

      Spotkanie w Kole miało na celu przede wszystkim realizację celów projektu, dlatego w szkole odbywały się zajęcia integracyjne i warsztaty plastyczne, a także spotkanie z przedstawicielem hospicjum w Koninie, z którym szkoła od lat współpracuje w ramach wolontariatu. Wykonane zostały plakaty promujące pomoc hospicjum oraz zasadzone zostały setki żonkili, które rozdane zostaną wiosną w ramach akcji „Żonkil Nadziei”. Wyjątkowe były też były zajęcia w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Kole. Występ wychowanków z SOSW był niezwykle wzruszający, a podczas warsztatów plastycznych dzieci z Turcji, Słowacji, Macedonii, Rumunii i Polski wykonywały upominki, które przekazano podopiecznym SOSW. Nowym i ciekawym doświadczeniem dla uczestników projektu były zajęcia lepienia z gliny oraz lekcja pantomimy, które odbyły się w Miejskim Domu Kultury w Kole.

     Pobyt w Kole był jednocześnie okazją do promowania naszego miasta oraz kraju, dlatego też uczniowie, rodzice i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2 włączyli się w prezentowanie gościom polskiej kultury, tradycji, zwyczajów, kuchni i naszej wspaniałej gościnności. Poniedziałkowe uroczyste otwarcie projektu rozpoczęło się od powitania chlebem i solą oraz prezentacją poszczególnych krajów, miast i szkół. Nie mogło zabraknąć również występów artystycznych, w tym poloneza oraz zwiedzania Szkoły Podstawowej nr 2, której baza, wyposażenie i estetyka zrobiła na gościach ogromne, pozytywne wrażenie. Ciekawym doświadczeniem sportowym była pokazowa lekcja korfballu – sportu, który od lat jest wizytówką szkoły i Koła. Miłych wrażeń dostarczyło też zwiedzanie miasta i jego zabytków sakralnych oraz ratusza, gdzie spotkali się oni z burmistrzem. Oprócz tego goście zwiedzili Toruń oraz uczestniczyli w warsztatach piernikowych i obejrzeli film w planetarium. Nauczyciele z zagranicy mieli okazję zobaczyć Licheń oraz teren byłego obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem.

     Podczas piątkowego podsumowanie uczestnikom projektu wręczono oficjalne certyfikaty, zaprezentowano prace plastyczne, a także wspólnie odtańczono poloneza. Podsumowując projekt goście przyznali, że wcześniej niewiele wiedzieli o Polsce, ale nie spodziewali się, że jest tak pięknym krajem, pełnym zabytków, ciekawej przyrody i uprzejmych ludzi. Byli też niezwykle wzruszeni gościnnością kolskich rodzin. Podkreślali także znakomitą organizację ich pobytu w Kole. Tu należy dodać, że placówkę wspaniale wsparli rodzice uczniów SP nr 2, goszcząc w swoich domach dzieci z zagranicy. Bez wątpienia przyczyniło się do integracji rówieśników z różnych krajów, dało też wyjątkową możliwość nauki języka angielskiego poprzez swobodną konwersację. Rodzice zorganizowali także ognisko i dyskotekę w gospodarstwie agroturystycznym dla wszystkich uczestników projektu oraz poczęstunek z polskimi smakami. Dzięki rodzicom goście odwiedzili też uniejowskie termy, podziemną trasę turystyczną w kopalni soli w Kłodawie i ruiny kolskiego zamku, a w wolnych chwilach uczniowie z różnych krajów spotykali na przyszkolnym orliku i placu zabaw.

     Już na wiosnę kontynuacja projektu. Uczniowie w pięciu krajów, w tym dzieci z Koła, spotkają się w tureckim Stambule i Kavadarci w Macedonii Północnej.

Na naszej stronie internetowej istnieje specjalna zakładka, w której nasi czytelnicy znaleźć mogą szczegółowe relacje z każdego dnia projektu, w tym setki zdjęć. Zapraszamy!  KLIKNIJ TUTAJ