"Dzień Bezpiecznego Internetu" oraz konkurs "Cyberprzemoc. Zagrożenia w sieci"

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. Obchodzić będziemy ten dzień i my, a dodatkowo zachęcamy uczniów do wzięcia udziału w konkursie "Cyberprzemoc. Zagrożenia w sieci".

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest 6 lutego i ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.

Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Partnerem DBI 2018 jest Facebook. DBI zostało objęte honorowym patronatem przez Rzecznika Praw Dziecka.

DBI 2018 obchodzić będziemy 6 lutego pod hasłem: „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”.

Szacunek to pojęcie, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w internecie m.in. cyberprzemocą, hejtem, sekstingiem, ksenofobią. Podczas obchodów DBI 2018 chcemy podkreślić także to, że szacunek jest ważny nie tylko w odniesieniu do świata, innych ludzi, ale także do własnej osoby – jest wsparciem w ochronie naszej prywatności, a także w budowaniu reputacji. Internet to narzędzie, które młodzi ludzie intensywnie wykorzystują do komunikacji, a dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony.

KONKURS: "Cyberprzemoc. Zagrożenia w sieci"

• Zadaniem uczestników Konkursu jest przedstawienie w formie komiksu  treści propagujące bezpieczeństwo w Internecie, realne zagrożenia czyhające w Sieci na użytkownika komputera lub innych urządzeń mobilnych.

I grupa wiekowa – uczniowie kl. II-III

II grupa wiekowa -  uczniowie kl IV-VII

• Każda klasa powinna wytypować co najmniej jednego ucznia, który wykona pracę konkursową. Uczestnik przygotowuje jedną pracę stanowiącą zamkniętą całość.
  •  Komiks należy przesłać w formie papierowej.
  •  Komiks należy wykonać na kartkach o formacie A4 /zapełniamy tylko jedną stronę   kartki.

Grupa I- od 1 do 4 stron

Grupa II – od 4 do 10 stron

•  Technika wykonania prac w zakresie: rysunku, malarstwa, wycinanki, grafiki komputerowej.
  • Komiksy  mają być pracami własnego pomysłu, wykonanymi samodzielnie, niepublikowanymi  i nienagrodzonymi w innych  konkursach. Niedopuszczalne jest kopiowanie, powielanie istniejących już prac.
  • Autor pracy nie musi być członkiem SKO

Ocena prac konkursowych:

•  technika i walory estetyczne
  •  zgodność z tematyką
  •  atrakcyjność fabuły (scenariusz)
  •  włączenie do treści bohaterów SKO

I etap -prace należy oddać do 5 lutego 2018r.  do pedagoga szkolnego lub opiekuna SKO.

II etap- zakwalifikowane prace zostaną przesłane na adres:

Szkoła Podstawowa nr2

34-700 Rabka – Zdrój,

ul. Sadecka 2,

z dopiskiem „Konkurs SKO”

Nadesłane prace powinny zawierać – dołączone na dodatkowej kartce:

• imię, nazwisko, klasa- kategoria , autora pracy;
  • nazwę i dokładny adres placówki, e-mail;
  • imię i nazwisko nauczyciela prowadzącego lub opiekuna SKO;

Uczestnik konkursu wyraża zgodę na przetwarzanie przez Szkołę Podstawową Nr 2 w Rabce – Zdrój oraz Powszechną Kasę Oszczędności Bank Polski Spółkę Akcyjną danych osobowych Uczestnika /imię, nazwisko, klasa, szkoła/, w celu przekazania Nagród zwycięzcom Konkursu, na publikację ww. danych osobowych w przypadku zwycięstwa w Konkursie, na profilach Organizatora, w serwisach społecznościowych i na stronach internetowych Organizatora. Nadto udziela  nieodpłatnie i bez ograniczeń czasowych zgody na wykorzystanie nadesłanej pracy dla potrzeb Organizatora Konkursu min. utworzenia zbiorczej publikacji, promocji SKO. Zobowiązuję się do przeniesienia na Organizatora autorskich praw majątkowych do pracy na wszystkich polach eksploatacji na zasadach ustalonych przez Organizatora.

Więcej informacji: https://www.szkolneblogi.pl