Porządkowaliśmy kolskie nekropolie

Kolejny raz nasza szkoła włącza się w porządkowanie kolskich nekropolii: cmentarza ekumenicznego oraz cmentarza parafialnego. Zarówno młodsi, jak i starsi uczniowie odpowiadając na apel Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą dbają, by przed dniem Wszystkich Świętych uprzątnąć cmentarne alejki, oczyścić z mchu zabytkowe nagrobki, odsłonić zatarte przez czas nazwiska tych, którzy odeszli.

Cmentarz ekumeniczny, dawniej zwany „ewangelickim” znajduje się naprzeciwko szkoły, po drugiej stronie ul. Poniatowskiego. Nieco zapomniany i zaniedbany, jest jednak miejscem spoczynku wielu zasłużonych mieszkańców miasta Koła i Polski - przede wszystkim Niemców wyznania ewangelickiego i Polaków niemieckiego pochodzenia. Cmentarz ten jest jednocześnie świadectwem wielokulturowej historii naszego miasta. Coroczne porządkowanie nekropolii jest za każdym razem okazją, by kolejne roczniki młodzieży uczyły się tolerancji i poznawały barwną historię miasta i związanych z nim ludzi. Opowiada o nich p. Elżbieta Gross, wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą.

Nasi uczniowie nie zapominają też o najstarszym kolskim cmentarzu - parafialnym przy ul. Poniatowskiego: pomagali sprzątać zabytkowe groby i alejki na cmentarzu parafialnym, zapalili także znicze na mogile zbiorowej ofiar nalotu z 2 września 1939 r. Sylwetki zasłużonych mieszkańców miasta przypomniała im radna miejska Terasa Brzoska, a opiekunem pracowitych uczniów był ksiądz Janusz Kęsicki.